
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Nominal Supply Current | 100 mA |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Output Type | 3-State |
Stock: 563
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50697
Ext.Price$0.50697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50697 | $0.50697 |
| 10 | $0.36334 | $3.63340 |
| 25 | $0.32830 | $8.20750 |
| 50 | $0.30526 | $15.26300 |
| 100 | $0.28384 | $28.38400 |
| 300 | $0.26344 | $79.03200 |
| 500 | $0.24451 | $122.25500 |
| 1000 | $0.24366 | $243.66000 |
| 3000 | $0.23183 | $695.49000 |
| 5000 | $0.22057 | $1102.85000 |
